• Kilka słów o adaptacji

          • Adaptacja dziecka do przedszkola, to stres zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Do tej pory Twoje dziecko funkcjonowało jedynie w środowisku rodzinnym, nie licząc oczywiście wyjść na plac zabaw, czy spotkań z rodziną. Od teraz zostanie przedszkolakiem i będzie musiało dostosować się do zasad, które tam obowiązują.
            Wczesne wstawanie, szybkie śniadanie i pośpiech w drodze do przedszkola, to dla dziecka zupełnie nowa sytuacja. Do tej pory maluch budził się z beztroskim uśmiechem i zaczynał dzień od zabawy.
            Teraz wszystko wygląda inaczej. Mama budzi z samego rana, popędza przy śniadaniu, albo wcale go nie ma. Na układanie klocków nie ma czasu, na oglądanie bajek też nie. Do tego trzeba być samodzielnym, robić wszystko to, o co prosi mama i to jak najszybciej (...)

            Akcja przedszkole czas start!

            Pójście do przedszkola, to dla dziecka zupełnie nowa rzeczywistość, pełna reguł i zasad. Świat, do którego dziecko nie jest przyzwyczajone.

            Zapisując dziecko do przedszkola, każdy rodzic uważa, że jest to niezbędny etap w życiu małego człowieka, który wpłynie korzystnie na jego rozwój i przygotuje do nauki szkolnej. Jednak wątpliwości pojawiają się często już na samym początku.

            Dziecko, które do tej pory przebywało głównie z rodzicami lub dziadkami w domu, nagle musi przebywać w nowym miejscu, z obcymi dziećmi, z nowymi paniami, wśród hałasu i ogromu nowych zabawek. Taka sytuacja sprawia, że dziecko traci poczucie bezpieczeństwa. Wszystko to, co było dla dziecka znane, co było gwarantem bezpieczeństwa i harmonii przepadło. Cały dotychczasowy rytm dnia został zburzony.

            Dziecko niekoniecznie musi rozumieć dlaczego mama nagle przestała je karmić podczas obiadu, zakładać buty i czapkę przed wyjściem, a do tego ciągle krzyczy „pośpiesz się!”, „spóźnimy się!”, „bądź samodzielny!”. To wszystko z pewnością jest dla dziecka stresujące, a co za tym idzie może powodować płacz, kłopoty z zasypianiem, czy problemy z apetytem.

            Jeśli dziecko nigdy nie zostawało pod opieką kogoś innego niż rodziców, to będzie mieć utrudnione zadanie. W końcu do tej pory mama była zawsze obok. Dziecko mogło przyjść do niej, przytulić się, odpocząć w jej ramionach i popłakać w ramię. W przedszkolu owszem można i popłakać, a nawet pani przytuli, ale to już nie jest to samo. 

            Podobnie może być w przypadku dziecka, którego rodzice są nadopiekuńczy, nie stawiają mu wymagań, a w domu nie obowiązują żadne zasady. W przedszkolu z każdej strony słychać słowa, które mają przywrócić spokój i porządek. Beztroskie bieganie po sali często zostaje przerwane przez zakazy i nakazy. Zupełnie inaczej niż w domu,

            Jednak istnieje wiele sposobów na to, aby jak najlepiej przygotować swoje dziecko do przedszkola. Tak, aby okres adaptacji przebiegł, jak najmniej boleśnie.

            Sposoby na przygotowanie dziecka do przedszkola!

            Kiedy dziecko przekracza próg przedszkola i wchodzi w zupełnie obce dla siebie środowisko, to jest to dla niego bardzo trudna, stresowa sytuacja.

            Dlatego chcąc uchronić je przed tyloma złymi emocjami, warto już wcześniej zadbać o przygotowanie dziecka do przedszkola.

            Jak to zrobić?

            Istnieją sposoby, na to aby ułatwić dziecku adaptację do przedszkola. Jednak należy pamiętać o tym, że nie da się tego zrobić w kilka dni, często nawet kilka tygodni, to za mało. Dzieje się tak dlatego, że dziecko wynosi doświadczenia ze swojego domu rodzinnego. Do przedszkola wchodzi z pewnego rodzaju bagażem doświadczeń, pomimo że ma dopiero kilka lat.

            Należy pamiętać o tym, że w przedszkolu dziecko jest pod opieką pani nauczycielki. Wcześniej z każdym, nawet najmniejszym problemem zwracało się do rodzica. Zdarte kolanko, zepsuta zabawka, mokre spodnie, czy rozlane mleko, to było zadanie dla mamy. Niestety w przedszkolu maluch musi radzić sobie zupełnie sam, albo prosić o pomoc panią nauczycielkę. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko potrafiło się z nią porozumieć.

            Oczywiście, że dziecko nie musi pięknie recytować wierszy, czy opowiadać ciekawostek z wakacji. Natomiast ważne jest aby potrafiło zasygnalizować własne potrzeby, reagowało na własne imię, i rozumiało proste polecenia. Pomimo tego, że panie nauczycielki wykorzystują swoje doświadczenie i starają się wychwytywać każdy problem, to bez pomocy dziecka może się, to nie udać.

            Wiele trzylatków niestety ma jeszcze problemy z mową, dlatego przebywanie w przedszkolu może być dla nich bardzo trudne.


            Na dobry początek!

            Każde dziecko w indywidualny sposób adaptuje się do warunków przedszkolnych. Jednak jeśli rodzice zadbają odpowiednio wcześnie o kształtowanie pewnych umiejętności, to dziecko szybciej przyzwyczai się do przedszkola.

            • Wykorzystaj zabawę: Jeśli chcesz przybliżyć dziecku, na czym polega przedszkole, to pobaw się z nim. Użyj misiów, lalek. Pokaż, jak wygląda dzień w przedszkolu, że trzeba się przywitać, zmienić buciki, samemu zjeść śniadanko, bawić się z innymi dziećmi ( z misiami), śpiewać razem piosenki przedszkolne. 

            • Bajki, są dobre na wszystko: Zamiast na dobranoc czytać kolejne przygody Reksia, poczytaj bajki o przedszkolakach. Możesz wykorzystać opowiadania, które krok po kroku zapoznają dziecko z adaptacją do przedszkola. 

            • Zabawa na placu zabaw, spotkania z rówieśnikami, to must have: Zadbaj o to, aby dziecko miało, jak najczęściej kontakt z dziećmi w podobnym wieku. Robienie babek w piaskownicy, to nie tylko zabawa sensoryczna, ale także sposób na to, by dziecko nauczyło się przebywać z innymi dziećmi w jednym miejscu. Dziecko może obserwować, zdobywać doświadczenia, a Ty masz możliwość szybkiej interwencji i kształtowania odpowiednich zachowań. 

            • Skorzystaj z dni otwartych: Jeżeli przedszkole organizuje „dni otwarte”, to warto skorzystać z takiej opcji i pójść z dzieckiem. Pozna budynek, salę, może będą zajęcia integracyjne i możliwość wspólnej zabawy z innymi dziećmi.


              A teraz kilka rad dla rodziców, które ułatwią adaptację dziecka do przedszkola:

            • Zadbaj o prawidłowy rozwój mowy dziecka: Nie czekaj, aż dziecko samo w końcu nauczy się mówić. Mów do dziecka, jak najczęściej. Nie zdrabniaj, nie mów po „dziecinnemu”. Mów w normalny sposób, tak jak rozmawiasz z innymi domownikami. Czytajcie wspólnie książeczki, bawcie się słowami, uczcie się wierszyków i piosenek. Pozwól dziecku wyrażać słownie własne potrzeby, nie reaguj od razu na każde wskazanie palcem. Dziecko musi mieć możliwość odpowiedzi. Jeśli dziecko porozumiewa się z Tobą w sposób tylko werbalny, nie gódź się na to, wymagaj używania słów. 

            • Przyzwyczajaj dziecko do przebywania z innymi, zaufanymi osobami: Niech Twój maluch zostanie u dziadków na noc, albo pójdzie z ciocią na spacer do parku.(...) Jeśli jesteście w odwiedzinach u znajomych, pozwól pobawić się dziecku w osobnym pokoju z innymi dziećmi. Stopniowo wydłużaj czas, w którym dziecko będzie pozostawało bez Ciebie. Oczywiście miej wszystko pod stałą kontrolą i interweniuj w odpowiednim momencie.


              Kiedy dziecko, jest już przedszkolakiem!

            • Nie śpiesz się: Unikaj przychodzenia z dzieckiem na ostatni moment. Wstań na tyle wcześnie by w spokoju uszykować siebie i dziecko. Jeśli macie taką możliwość, to wyprawa do przedszkola niech będzie miłym spacerem. 

            • Krótkie pożegnanie:  Nie przeciągaj pożegnania z dzieckiem. Jeśli maluch płacze, to Twoje przebywanie w przedszkolu i próby uspokojenia i tak na nic się nie zdadzą. Po chwili dziecko znowu zacznie płakać. Powierz opiekę nad dzieckiem pani nauczycielce, ona wie w jaki sposób zająć dziecko, tak aby zapomniało o płaczu. Nigdy nie zabieraj płaczącego dziecka do domu. Będzie, to znak, że płaczem może wymusić bardzo wiele. 

            • Stopniowo wydłużaj pobyt dziecka w przedszkolu: Nie zostawiaj dziecka od razu na kilka godzin w przedszkolu (…) Nowe środowisko z pewnością dostarczy dziecku wielu nowych bodźców i stresu, dlatego należy zadbać o to, aby nie zniechęcić dziecka. Nie mów do dziecka, że za chwilkę, za parę minut po nie przyjdziesz bo to nie prawda. Ważne, żeby dziecko wiedziało kiedy i kto po nie przyjdzie do przedszkola. 

            • Zachowaj cierpliwość i spokój: Nie oczekuj, że dziecko od pierwszych dni w przedszkolu będzie chętnie opowiadać o tym, co tam robiło i w co się bawiło. Daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do przedszkola. 

            • Konsultuj się i współpracuj z nauczycielami: Wszelkie wątpliwości na temat adaptacji dziecka do przedszkola omawiaj z nauczycielami. Jednak nie rób tego w obecności dziecka. Pytaj o zachowanie dziecka, jego kontakty z rówieśnikami, zjadanie posiłków i wykonywanie poleceń.


            •  

            Tekst zaczerpnięto ze strony https://pedagogwdomu.pl/adaptacja-do-przedszkola/

          • Zajęcia adaptacyjne

          • Szanowni Państwo

            Zajęcia adaptacyjne  dla dzieci z dwóch najmłodszych grup odbywać się będą w przedszkolu
            w następujących dniach:

            - w grupie 1 – 26.08.2022 r. (piątek), 29.08.2022 r. (poniedziałek) o godz. 9.30

            - w grupie 2 - 29.08.2022 r. (poniedziałek) o godz. 9.00, 30.08.2022 r. (wtorek) o godz. 12.30.

            Wychowawcy grupy 1 i 2 kontaktują się z Rodzicami telefonicznie.

             

          • ,,Bezpieczne wakacje"-spotkanie z policjantami

          • 23 – go sierpnia gościliśmy w przedszkolu Funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Pawłowicach. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z policjantami, w czasie którego wzbogaciły wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Policjanci przypomnieli dzieciom podstawowe zasady właściwego zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczyli, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Zaproszeni goście przypomnieli także naszym wychowankom, co należy zrobić w  przypadku ataku groźnego psa. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek.

          • Zakończenie roku przedszkolnego 2021/2022

          • W dniu 22.06 oraz 24.06. 2022r w naszym Przedszkolu odbyła się Uroczystość Zakończenia roku przedszkolnego.  Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji. Za cały ten rok w imieniu Dyrekcji  i Nauczycieli bardzo wszystkim dziękujemy. Życzymy dzieciom  bezpiecznych i radosnych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!

          • Pożegnanie przedszkola w grupie "Wróbelki"

          • Żegnamy się z przedszkolem,salami, zabawkami,a z największym żalem
            z naszymi paniami.
            Zaraz po wakacjach będziemy już w szkole.
            Lecz w myślach zostanie przedszkole wesołe.”

            Dnia 21.06.2022 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego w grupie ,Wróbelki”. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne.Po części artystycznej dzieci udały się z Wychowawcami na lody. Naszym absolwentom przedszkola życzymy wielu sukcesów w nauce, spełnienia marzeń oraz wesołych wakacji.

          • Dzień Rodziny w plenerze

          • Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę” (Sophia Loren)

            Dzień Mamy i Taty to cudowny czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to wyjątkowy czas, który mogą spędzić tylko ze sobą. Z tej okazji 
            14 – go i 15 - go czerwca dzieci wraz z Dyrekcją i Wychowawcami zaprosiły rodziców na uroczystą akademię w plenerze. Wszystkich zebranych gości serdecznie powitała Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pawłowicach Pani Anna Ganiek, która podkreśliła, jak ważną rolę w naszym życiu pełni rodzina. Program artystyczny przygotowała każda grupa przedszkolna. W montażu słowno - muzycznym najmłodsi zaprezentowali wierszyki, piosenki oraz tańce będące wyrazem podziękowania i miłości dla swoich rodziców. Święto Rodziny zakończyło się wręczeniem własnoręcznie wykonanych przez dzieci laurek, a pod koniec uroczystości gości zaproszono na słodki poczęstunek. Były to radosne i słoneczne dni, spędzone w miłej atmosferze.

             

          • Pożegnanie przedszkola w grupie "Sówki"

          • Chociaż słońce jasno świeci,
            Trochę smutne są dziś dzieci.
            Bo koniec roku, przedszkola mija czas,
            Teraz wakacje czekają nas.

            13 czerwca 2022r. odbyła się uroczystość zakończenia edukacji przedszkolnej przez starszaków z grupy IX „Sówki”.Były wiersze i piosenki i wspaniałe tańce. Po części artystycznej przyszedł czas na wręczenie przez panią dyrektor Annę Ganiek dyplomów ukończenia przedszkola oraz upominków. Po występach wszystkie dzieci zostały zaproszone do uroczyście udekorowanego stołu na słodki poczęstunek.
            Kolejni absolwenci naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji. Pamiętajcie o nas, o swoim przedszkolu

          • "Chata chlebowa w Górkach Małych"

          • We wtorek 14.06.2022r dzieci z grupy "Wiewióki" oraz "Wróbelki" wyruszyły w podróż po dawnej polskiej wsi, tej prawie już zapomnianej, ukazujący elementy życia dziadków. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się o drodze ziarenka zboża, które musi pokonać wiele etapów, aby w postaci bochenka znaleźć się na naszych stołach.Przedskolaki zobaczyły jak dawniej wyglądało życie na wsi, jak robiono masło, jakimi narzędziami pracowano w gospodarstwie. Dowiedziały się również czym zajmuje się pszczelarz. Gospodarze Chlebowej Chaty uczą przede wszystkim szacunku do ciężkiej pracy rolnika, która trwa codziennie od świtu do zmierzchu.

          • "Muzeum Ognia"- wycieczka grupy "Sówki"

          • 7 czerwca starszaki z grupy"Sówki" odwiedziły Muzeum Ognia w Żorach. Wstępem do ekspozycji był film edukacyjny, zaś ścieżka zwiedzania prowadziła dzieci przez pięć stref tematycznych: Okiełznanie Żywiołu, Przez Antyk i Wieki Średnie, Pali Się!, Obszar Duchowości, Mędrca Szkiełko i Oko. Przedszkolaki mogły samodzielnie rozpalić ogień, zapalić znicz olimpijski, a najodważniejsi podjąć próbę ugaszenia wirtualnego ognia. Oprócz tego dzieci mogły stworzyć własnego drewnianego płomyka - Żorka, który jest ulubieńcem najmłodszych mieszkańców Żor. Symbolem Żor stał się w 2000 r. a swoim kształtem i nazwą nawiązuje do historii miasta. Lekcje i warsztaty prowadzone w Muzeum Ognia mają na celu rozwinąć motywację dzieci do uczenia się i poznawania świata, ale oprócz tego sprawiła dzieciom również dużo frajdy.

          • "Dawne życie na wsi"- wycieczka grupy "Jeżyki i Liski"

          • W poniedziałek 06.06.2022 dzieci z grupy „Jeżyki” oraz „Liski” uczestniczyły w wyciecze do Tradycyjnej Zagrody Rolnej- Skansen Ochaby. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak dawniej wyglądało życie na wsi. Brały udział w codziennych obowiązkach m.in. ścieliły łóżko, prały na tarze, ubijały masło, zbierały skoszoną trawę , siały słonecznik i karmiły drób.

            W drewnianej chacie obejrzały urządzenia i sprzęt domowy z różnych okresów historii. Zobaczyły jak dawniej wyglądała ławka szkolna oraz przybory z których korzystali uczniowie.

            Obejrzały zabudowania gospodarskie min. stodołę, w której stały dawne sprzęty potrzebne w pracach polowych. Wiele radości sprawiło dzieciom malowanie domku Na zakończenie ze smakiem zjadły upieczone w ognisku kiełbaski. To był dzień pełen atrakcji .

            Dziękujemy rodzicom, którzy pomagali w opiece nad dziećmi podczas wycieczki.

             

          • “ Dawne gry i zabawy na śląsku” – wycieczka do Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach.

          • W ostatnich dniach maja br. dzieci z grupy Zajączki i Żabki odwiedziły Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach. Podczas wizyty w centrum przedszkolaki uczestniczyły w lekcji regionalizmu pt. “ Dawne gry i zabawy na śląsku”. Dzieci miały okazję poznać ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu dawniej gdy nie było jeszcze telewizorów i komputerów... Zapomniane już nieco gry zabawy z zastosowaniem ogólnodostępnych materiałów takich jak; koce, poduszki, kapsle, stare garnki, sznurki, kubki, kawałki drewna itp.. sprawiły dzieciom dużo radości. Wystarczyło trochę wyobraźni i dobra zabawa była gwarantowana!

          • FESTYN W ZESPOLE SZKOLNO- PRZEDSZKOLNYM

          • „Kolorowy zawrót głowy” pod tym hasłem w dniu 02.06.2022 został zorganizowany festyn w którym uczestniczyły przedszkolaki oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Impreza rozpoczęła się od wspólnego śniadania na trawie i spotkania z siatkarzami Jastrzębskiego Węgla. Dzieci mogły uczestniczyć w zabawach z animatorem, korzystać z dmuchańca, który stanął na szkolnym boisku oraz z fotościanki. Wiele emocji wzbudziło rozstrzygnięcie konkursu na najbardziej kolorowe nakrycie głowy. Na boisku zaprezentowały się kluby sportowe i taneczne działające w gminie Pawłowice m.in. Akademia Ruchu Synteza Pawłowice, Pawłowicki Klub Karate Kyokushin, Club Tańca „i”, UKS BUDO, Fundacja Kejbi. Wśród atrakcji były zmagania sportowe dla uczniów i przedszkolaków oraz żywa lekcja historii ze Stowarzyszeniem „Jastrzębski Wrzesień 1939”, a także muzyczne wspomnienia Patrona Józefa Pukowca przygotowane przez panią Barbarę Baron. Imprezę zorganizowała Szkoła wspólnie z Radą Rodziców Szkoły i Radą Rodziców Przedszkola oraz Radą Sołecką Osiedla Pawłowice. Organizatorom udało się również pozyskać wsparcie sponsorów, którymi były lokalne firmy i przedsiębiorcy oraz Radni Gminy Pawłowice. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z budżetu gminy Pawłowice
             

            Serdecznie dziękujemy Rodzicom  za zaangażowanie oraz  pomoc w organizacji festynu

             

            GRUPA BIEDRONKI

            - Podziękowanie dla Pani: Katarzyny Chwedczuk, Eweliny Browińskiej, Eweliny Krystaszek, Agnieszki Kozik za pomoc w opiece nad dziećmi.

            - Podziękowanie dla Pani: Katarzyny Chwedczuk, Pauliny Grabowskiej, Bożeny Bronny, Agaty Nalepy-Zielińskiej za upieczenie ciast oraz babeczek.

             

            GRUPA MISIE
             

            - Podziękowanie dla Pani: Moniki Ogiewy, Marceliny Idus zorganizowanie cegiełek z nagrodami

            - Podziękowanie dla Pani: Magdaleny Szuchnik, Justyny Raczyńskiej, Marceliny Idus, Gabrieli Skut oraz Państwa Śliwiak i Jasionowicz za pomoc w opiece nad dziećmi.

             

            GRUPA ZAJĄCZKI

            - Podziękowanie dla Pani Kornelii Pojda za zorganizowanie cegiełek z nagrodami, pomoc przy organizacji festynu oraz przygotowanie kanapek dla dzieci.

            - Podziękowanie dla Pani Alicji Stamm za pomoc w opiece nad dziećmi.

            - Podziękowanie dla Pani: Sandry Rabczewskiej, Kornelii Tomeckiej, Marty Kiełkowskiej za upieczenie ciast oraz babeczek.

            -  Podziękowania dla Państwa Przybysz oraz Ziebura za dostarczenie koców

             

            GRUPA ŻABKI

            - Podziękowanie dla Pani Justyny Żuchowskiej za zaangażowanie i pomoc w organizacji festynu.

            - Podziękowanie dla Pani Katarzyny Skoczylas Łukaszewskiej za pomoc i zaangażowanie w organizację festynu oraz pomoc w opiece nad dziećmi

            - Podziękowanie dla Pani: Moniki Pokońskiej,  Sylwii Martynowskiej, Małgorzaty Gogola, Małgorzaty Gąski za upieczenie ciast i babeczek. 

             

            GRUPA WIEWIÓRKI

            - Podziękowanie dla Pani Samanty Masłowskiej za pomoc w organizacji festynu

            - Podziękowanie dla Pani: Anny Ruszczyk, Pauliny Jarosz za przygotowanie kanapek oraz pomoc w opiece nad dziećmi podczas  festynu

            - Podziękowanie dla Pani Angeliki Pokońskiej, Sylwii Sachs, Martyny Kotas za upieczenie ciast i babeczek

            - Podziękowanie dla Pani Martyny Kotas ora Iwony Pawlus za pomoc w opiece nad dziećmi podczas festynu

            - Podziękowanie dla Pani Magdaleny Ćwiklińskiej za zorganizowanie cegiełki z nagrodami


            GRUPA JEŻYKI

            -Podziękowanie dla Pani: Ewy Kaźmierczak, Martyny Goik, Katarzyny Rakus za upieczenie ciast i babeczek.

            - Podziękowanie dla Pani Karoliny Szczepankiewicz za dostarczenie kocy oraz przygotowanie kanapek dla dzieci.

            -Podziękowanie dla Pani: Estery Banach oraz Anety Łazuka za zorganizowanie cegiełek z nagrodami.

            - Podziękowanie dla Pani Anety Łazuka za przygotowanie dekoracji z balonów

             

            GRUPA LISKI

            - Podziękowanie dla Pań: Moniki Drzyzgi, Eweliny Szpotowicz, Pauliny Furtak, Pauliny Dudek, Sylwii Filipowskiej oraz Joanny Zwierzchowskiej za pomoc w opiece nad dziećmi podczas festynu.

            -Podziękowanie dla Pani: Joanny Zwierzchowskiej, Pauliny Furtak, Moniki Zalasa za upieczenie ciast i babeczek

            - Podziękowanie dla Pani Moniki Drzyzgi za przygotowanie kanapek dla dzieci.

            - Podziękowanie dla Pani: Moniki Kazoń, Moniki Drzyzgi za zorganizowanie cegiełek z nagrodami


            GRUPA WRÓBELKI

            - Podziękowania dla Pani: Katarzyny Chwedczuk, Marii Cichos  za pomoc w opiece nad dziećmi podczas festynu.

            - Podziękowania dla Pana Tomasza Żuchowskiego za pomoc w organizacji festynu.


            GRUPA SÓWKI

            - Podziękowanie dla Pani: Darii Błahut oraz Patrycji Broli za upieczenie babeczek.

             

             

          • Zbiórka z okazji Dnia Dziecka

          • Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka Publiczne Przedszkole w Modrzewiowym Ogrodzie organizuje zbiórkę artykułów papierniczych dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Pielgrzymowicach.
            Zbieramy: zeszyty, bloki, farby, kleje, kredki, flamastry, plastelinę.
            Prosimy przekazywać rzeczy nowe. Zbiórka trwa do 31.05.2022r.

          • Dzień Strażaka

          • Każdego roku, 4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Jego symbolem jest czerwono-niebieska wstążeczka, która symbolizuje ogień i gaszącą go wodę. Z tej okazji przedszkolaki na zajęciach poznały specyfikę pracy strażaków, wykonywały prace plastyczne i brały udział w różnego rodzaju zabawach tematycznych. Nauczyciele uświadomili dzieciom jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia oraz w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną. To ważne aby  mały człowiek, wiedział, jak się zachować w sytuacji zagrożenia oraz gdzie można otrzymać pomoc i jak o nią poprosić. Wszystkim strażakom życzymy bezpiecznej służby, oraz wszelkiej pomyślności !

          • Pasowanie na przedszkolaka w grupie "Biedronki" i "Misie

          • Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w „Publicznym Przedszkolu w Modrzewiowym Ogrodzie” odbyła się 27 kwietnia. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości :Pani Dyrektor Anny Ganiek i pani Wicedyrektor Aleksandry Zazulak. Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ w ich życiu. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor Annę Ganiek.

          • EkoDraka dla przedszkolaka

          • Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach zorganizowała IX edycję Gminnego Konkursu Ekologicznego EkoDraka dla przedszkolaka. Konkurs odbył się 26 kwietnia 2022 r w sali głównej Domu Kultury Osiedle. Tematem tegorocznych zmagań było zdrowe odżywanie, uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością książki Anny M. Poznańskiej „Dlaczego dzieci jedzą śmieci?”
            Do konkursu zgłosiło się 6 drużyn z przedszkoli publicznych  naszej gminy. Nasze przedszkole reprezentowała drużyna z grupy IX „SÓWKI”, której udało się zdobyć II miejsce.
            Rozgrywki obejmowały sześć różnorodnych zadań, m.in. warzywne zagadki, rozpoznawanie owoców i warzyw za pomocą zmysłów czy segregowanie na czas ziaren fasoli i ciecierzycy. Dodatkową konkurencją była prezentacja pracy Zdrowie na talerzu, wykonanej wcześniej w przedszkolu.

          • Konkurs piosenki ekologicznej

          • W ramach realizacji zadań programu własnego Edukacji Ekologicznej „Ekolog- to ja” dnia 25 kwietnia w naszym przedszkolu został przeprowadzony konkurs piosenki ekologicznej. Wzięły w nim udział wszystkie grupy uczęszczające do naszej placówki. Organizatorkami konkursu były Panie: Patrycja Jędrzejczak i Anna Wawerska. Celem konkursu była popularyzacja ekologicznych postaw dzieci poprzez muzykę i śpiew, oraz rozwijanie aktywności twórczej dzieci. Jury w składzie: Pani Dyrektor Anna Ganiek, Pani Wicedyrektor Aleksandra Zazulak, Pani Barbara Baron- nauczyciel muzyki dokonywało oceny występu dzieci w dwóch kategoriach wiekowych 3-4 latki oraz 5-6 latki; według następujących kryteriów: zgodność z tematyką, sposób prezentacji, wykonanie pod względem poprawności muzycznej.
            Mali artyści zaprezentowali się w piosenkach o tematyce ekologicznej. Wszyscy bardzo się starali, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Dodatkowym atutem występów były wspaniałe stroje i emblematy. Świetnie wykonane piosenki  z odpowiednim ruchem scenicznym wszystkim bardzo się podobały.

            27 kwietnia miało miejsce uroczyste wręczenie nagród.  Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            Kategoria wiekowa 3-4latki:

            I miejsce-  grupa "Zajączki"

            II miejsce- grupa "Biedronki"

            III miejsce- grupa "Żabki

            Wyróżnienie- grupa "Misie"

             

            Kategoria wiekowa 5-6 latki:

            I miejsce- grupa "Jeżyki", grupa "Sówki"

            II miejsce- grupa "Liski", grupa "Wróbelki"

            III miejsce- grupa "Wiewiórki"
             

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

          • Dzień Ziemi

          • Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

            Z okazji Dnia Ziemi w przedszkolu odbył się cykl zajęć dotyczących dbania o środowisko przyrodnicze. Dzieci oglądały prezentację multimedialną , z której dowiedziały się jakie działania przyczyniają się do zanieczyszczeń naszej planety oraz co można zrobić by ziemia była czysta. Utrwaliły zasady segregacji śmieci, kolory pojemników do jakich należy je wrzucać, oraz wykonały przepiękne prace plastyczne.

            Zwieńczeniem obchodów tego wyjątkowego święta był udział w akcji sprzątania terenu wokół przedszkola. Dzieci zostały wyposażone w worki na śmieci i ochronne rękawiczki.  Piękna słoneczna pogoda sprzyjała porządkowaniu. Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę akcję  i dokładnie sprzątały chodniki i trawniki.  Nad bezpieczeństwem dzieci  czuwały wychowawczynie. Na zakończenie obchodów każda grupa otrzymała dyplom „Przyjaciela przyrody”. To był bardzo udany dzień.

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pawłowicach, ul. Pukowca 4, Publiczne Przedszkole w Modrzewiowym Ogrodzie
      • (32) 472 18 42
      • ul. Wojska Polskiego 3
        43-251 Pawłowice
        Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych