Formularz zgłoszeniowy dostępny w formie papierowej w placówce.
Formularz zgłoszeniowy dostępny w formie papierowej w placówce.
20.05.2026r. dzieci z grupy „Wróbelki” uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych poświęconych empatii. Dzieci wysłuchały utworu pt. „Puszka w lesie i inne opowiadania o empatii” autorstwa Susann Isern. Poprzez rozmowy i wspólne zabawy uczyły się rozpoznawania emocji, wzajemnego szacunku oraz tego, jak pomagać i wspierać innych. Nie zabrakło ciekawych historii, wspólnej zabawy i wielu uśmiechów. Na koniec dzieci wykonały wspólny plakat pt. „Pomocna dłoń”.
18 maja grupa „Misie” wybrała się na wycieczkę do Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach, znajdującego się w Pałacu w Baranowicach. Podczas warsztatów pt.:”Robotno Gospodyni” dzieci dowiedziały się, jak dawniej wyglądało życie na śląskiej wsi i ile trudu trzeba było włożyć w codzienne obowiązki. Przedszkolaki mogły zobaczyć stare sprzęty domowe, które były pierwowzorem tych, używanych obecnie. Najwięcej radości sprawiło dzieciom pranie, prasowanie i wyrabianie masła z wykorzystaniem starych urządzeń. Po tych zabawach dzieci wysłuchały wiersza J. Brzechwy pt.:”Kwoka”, z którego dowiedziały się ,jak ważna jest znajomość i stosowanie zasad dobrego wychowania. Następnie, podczas zajęć plastycznych wykonały kogucika, który ma im przypominać o stosowaniu zwrotów grzecznościowych i kulturalnym zachowaniu. Misie zmęczone, ale zadowolone ze świetnej zabawy wróciły do przedszkola.
Edukacja regionalna jest procesem kształtowania więzi ze swoją „małą ojczyzną”, a poznawanie zwyczajów, kultury, zabytków i gwary jest fundamentem wychowania człowieka, który utożsamia się ze swoim krajem, regionem. Przez zabawę, baśnie, tradycje i kontakt z lokalną przyrodą, najmłodsi poznają swoje korzenie, uczą się szacunku do otoczenia i rozwijają kompetencje społeczne.
Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowy dzień dla każdego przedszkolaka. Uroczystość ta miała miejsce w piątek 15 maja w grupie " Wiewiórki ". Dla dzieci był to wyjątkowy dzień, gdyż stały się prawdziwymi przedszkolakami. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Po części artystycznej, dzieci złożyły uroczystą przysięgę. Następnie pani Wicedyrektor Aneta Goszyc Walczak dokonała uroczystego pasowania, gdzie za dotknięciem "czarodziejskiego ołówka" każdy maluch stał się dzielnym przedszkolakiem.
Na znak przyjęcia do grona społeczności przedszkolnej i na pamiątkę dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki. Chwila ta wzbudziła wiele emocji i wzruszeń zarówno u dzieci jak i wszystkich zebranych.
W piątek 8 maja dzieci z grup Żabki, Zajączki i Liski były na wycieczce w Funzeum w Gliwicach. W Funzeum dzieci miały okazję wejść do świata światła, barw i iluzji, gdzie nauka łączy się z zabawą. Była to niezwykła przygoda, która rozbudzała wyobraźnię przedszkolaków. Grupy wzięły udział w warsztatach łączących eksperymenty, sensorykę i tworzenie, dzieci mogły zaspakajać swoją ciekawość i odkrywać świat na swój sposób. Angażowały swoje zmysły doświadczając różnorodności faktur, barw i zapachów, a własnoręcznie wykonane prace stały się nie tylko pamiątką z wycieczki, ale również inspiracją i wspomnieniem aktywnie spędzonego czasu. Przemierzając wystawę światła dzieci miały okazję poznać co to odbicia, cienie i iluzje, że rzeczywistość można widzieć na wiele sposobów, a światło prowadzi grę z naszą wyobraźnią. Natomiast na wystawie kolorów dzieci poczuły świat barw i emocji, odkryły przestrzeń dla swojej fantazji.
Dnia 05.05 grupa Jeżyki wybrała się do pobliskiej biblioteki na zajecia czytelnicze, podczas których dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały książki wybranej i przeczytanej przez panią bibliotekarkę z serii "Sprawy inspektora krokodyla" - Tajemnice dziesięciu uczuć strach .Po części czytelniczej przedszkolaki przystąpiły do kolorowania duszka, oswajając strach. Rozwijały swoją kreatywność oraz zdolności manualne. Warsztaty były dla dzieci ciekawym i inspirującym doświadczeniem, łączącym naukę z zabawą. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły Paniom z biblioteki upominek z okazji Dnia Bibliotekarza i Biblioteki.
6-latki z naszego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie uczestniczyły w lekcjach pokazowych przygotowanych specjalnie dla przyszłych uczniów. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda sala lekcyjna, usiąść w szkolnych ławkach oraz poczuć atmosferę prawdziwej szkoły. Podczas zajęć dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach edukacyjnych, odpowiadały na pytania, wykonywały proste zadania i z dużym zainteresowaniem obserwowały pracę starszych kolegów. Celem wycieczki było zmniejszenie lęku dzieci przed rozpoczęciem nauki w klasie pierwszej, integracja dzieci ze środowiskiem szkolnym, kształtowanie umiejętności właściwego zachowania podczas zajęć lekcyjnych oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i motywacji do nauki. Wycieczka dostarczyła przedszkolakom wielu pozytywnych emocji i była cennym doświadczeniem przed rozpoczęciem nauki w szkole.
Dziękujemy wychowawcom oraz uczniom za ciepłe przyjęcie, wspólnie spędzony czas i inspirujące zajęcia.
GRUPA WRÓBELKI
GRUPA JEŻYKI
Powered by aSc EduPage