W ostatnich latach jednym z najpoważniejszych zagrożeń związanych z nowymi technologiami staje się używanie urządzeń ekranowych. Coraz częściej diagnozowane są przypadki regularnego uzależnienia od sieci u coraz młodszych dzieci. Konsekwencjami zbyt intensywnego korzystania przez dzieci z urządzeń ekranowych są wady postawy, problemy ze wzrokiem i snem, słabszy rozwój umiejętności poznawczych, problemy z koncentracją uwagi, agresja i lęki, trudności w relacjach społecznych, przyzwyczajenie do wysokiej stymulacji.
Czas, który rodzic spędza z telefonem podczas opieki nad dzieckiem stoi w sprzeczności z uważnością, obserwacją, zdolnością do rozpoznawania stanów i potrzeb dziecka oraz sprawia, że reakcja ze strony rodzica najczęściej jest opóźniona, przeważnie wtedy, kiedy pobudzenie i dyskomfort, który przeżywa dziecko, jest już stosunkowo wysokie, co z kolei wpływa na to, że rodzicowi trudniej jest uspokoić dziecko niż gdyby zareagował wcześniej.
Urządzenia ekranowe używane świadomie i z umiarem mogą stanowić ciekawy element życia dzieci oraz życia rodzinnego. Ważne, żebyśmy kontrolowali korzystanie z ekranów w domu. Pomogą w tym poniższe zasady:
Domowe Zasady Ekranowe
1. Ograniczaj mi czas przed ekranem.
2. Nie pozwalaj mi patrzeć w ekran przed snem.
3. Nie korzystajmy z ekranów przy jedzeniu.
4. Odkładajmy wszystkie ekrany w jedno miejsce.
5. Spędzajmy razem czas aktywnie.
6. Bawmy się razem bez ekranów.
7. Ograniczaj mi czas przed ekranem w podróży.
8. Zabieraj na noc ekrany z mojej sypialni.
Pamiętajmy, że wspólny czas to najprostszy sposób budowania bliskiej relacji z dzieckiem.
https://www.facebook.com/DajemyDzieciomSile/posts/pfbid0rb95QBvWrZZYb6CekjnC9UHoUeJqsZDa2une2MxR6brdoVqm3ZfMNy3TTcfanCERl
https://www.facebook.com/DajemyDzieciomSile/posts/pfbid0rb95QBvWrZZYb6CekjnC9UHoUeJqsZDa2une2MxR6brdoVqm3ZfMNy3TTcfanCERl