Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w rodzinnym konkursie plastycznym.
Aktualności
NAJPIĘKNIESZA OZDOBA CHOINKOWA
"Poznaj świat muzyki - instrumenty perkusyjne
Dnia 14 listopada dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w koncercie zorganizowanym przez Agencję Muzyczną „Kontra”, której założycielem jest pan Dariusz Wantuch (członek zespołu Avocado – finalista programu X-Factor).
W pierwszej części audycji dzieci zostały zaproszone w egzotyczną podróż do źródeł pulsującej rytmami muzyki afrykańskiej. W podróży tej zostało im zaprezentowane brzmienie różnych typów i rzadkich instrumentów perkusyjnych, takich jak: konga, bongosy, timbalesy- jako przykład membranofonów, cabasa, tubili-bambo, shaker, marakasy, cowbelle- oraz innego rodzaju grzechotki i terkotki należące do grupy instrumentów afrykańskich.Po gorących rytmach dzieci miały możliwość trochę odpocząć i posłuchać kojącego brzmienia wibrafonu.
Na sam koniec spotkania dzieci miały możliwość zagrania na poznanych instrumentach. Choć ich nazwy wydają się skomplikowane, to gra na nich sprawiła przedszkolakom wielką przyjemność.
1
POZNAJEMY ZAWÓD ŻOŁNIERZA
W czwartek 13 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu niezwykłych gości: Pana Radosława Bieńkowskiego, nauczyciela oraz żołnierza Wojska Obrony Terytorialnej, a także uczniów Oddziału Przygotowania Wojskowego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach.
Dzieci grup starszych dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w różnych sytuacjach kryzysowych. Duże zainteresowanie wśród przedszkolaków wzbudziło wyposażenie plecaka żołnierskiego oraz różne elementy umundurowania. Dzieci miały okazje zadać wiele ciekawych pytań, przymierzyć różne żołnierskie nakrycia głowy, kamizelkę taktyczną oraz maskę przeciwgazową.
Bardzo dziękujemy Panu Radosławowi Bieńkowskiemu i jego uczniom za przeprowadzenie ciekawych zajęć edukacyjnych w naszym przedszkolu.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dnia 07.11.2025 w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To bardzo wyjątkowy czas dla każdego Polaka. Z tej okazji dzieci z wszystkich grup oraz pracownicy przedszkola zebrali się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Polaków czas. Dzieci odśpiewały przepięknie piosenki patriotyczne, a wybrane osoby recytowały wierszyki. Na koniec wszystkie grupy dostały pamiątkowe dyplomy małych patriotów.
Tradycyjnie o godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy hymn Polski ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Uroczystość ta pokazuje, jak dzieci uczą się tradycji oraz kształtują postawy patriotyczne.6
WIECZÓR Z BAJKAMI
W środę 5 listopada z okazji Dnia Postaci z Bajek nasze przedszkolaki kolejny raz zostały zaproszone do przedszkola na wieczorny seans. Na poduchach z popcornem i flipsami dzieci pod opieką Pań w tym roku oglądały przygody Bolka i Lolka. Przerywnikiem podczas oglądania były wspólne śpiewy i tańce, a także kolorowanie bohaterów wieczora. Wszyscy z uśmiechami na ustach i otrzymanymi na zakończenie dyplomami wracali do swoich domów.
4
MISIE W BIBLIOTECE
Dnia 4 listopada przedszkolaki z grupy "Misie " wybrały się do pobliskiej biblioteki.Był to niezwykły i pouczający czas, gdzie zaproszeniem do świata literatury i dobrej zabawy stała się książka pt. " Wyścig po złotego żołędzia". Przedszkolaki z ciekawością wysłuchały treści opowiadania, po czym same mogły stać się bohaterami książki, biorąc udział w podobnym wyścigu. Na koniec dzieci wykonały piękną pracę plastyczną, w której wykorzystały jesienne liście.
Dziękujemy Paniom za miłe spotkanie.
ZDROWY PRZEDSZKOLAK
W ramach programu „Zdrowy Przedszkolak” nasze przedszkole odwiedziły Panie z poradni dietetycznej „SuperSlim”. Przybliżyły one przedszkolakom zasady zdrowego żywienia oraz szczególną uwagę zwróciły na to jak ważna jest aktywność fizyczna.
Program realizowany jest we współpracy z Gminą Pawłowice i jego głównym celem jest walka z otyłością i nadwagą wśród dzieci.3
ZBIÓRKA MIKOŁAJKOWA
Jak co roku organizujemy w naszym przedszkolu "Zbiórkę Mikołajkową" na rzecz pacjentów oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.Zbieramy wyłącznie rzeczy nowe, takie jak:- zabawki, klocki, autka, lalki itp.,- książki, kolorowanki,- gry planszowe, układanki, puzzle,- zestawy kreatywne, plastyczne,- kosmetyki, itp.Dary można zostawiać w przedsionku przedszkola w specjalnie wyznaczonym miejscu do 27 listopada. Zachęcamy do przyłączenia się do zbiórki.Pamiętajmy dobro powraca.
Osobami odpowiedzialnymi za zbiórkę są Monika Łanda i Katarzyna Walecka
AKCJA GÓRA GROSZA
Co roku, w listopadzie, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet "Góra Grosza". W tym roku zbiórka trwa od 01.11.2025 do 31.03.2026.Celem na który zbierane są te drobne monety, jest organizacja pomocy psychologicznej, rzeczowej i specjalistycznej opieki dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.
Nasze przedszkole również przyłączyło się do akcji. Osobami odpowiedzialnymi za akcję w przedszkolu są Aleksandra Zazulak i Martyna Piecha.
JESIENNNY SPACER WRÓBELKÓW
W październikowe przedpołudnie dzieci z grupy Wróbelki wybrały się na spacer do pobliskiego lasu. Obserwowały zmieniającą się przyrodę i zbierały kolorowe liście. Największą radość sprawiło dzieciom spotkanie z wiewiórką, która zwinne przeskakiwała z gałęzi na gałąź. Przedszkolaki stworzyły także własną „jesienną muzykę” – szeleściły liśćmi, stukały patykami i tworzyły rytmiczne dźwięki inspirowane naturą. To było radosne i pełne wrażeń wyjście, które rozbudziło dziecięcą ciekawość i wrażliwość na piękno jesieni.
SPOTKANIA Z POLICJANTAMI
Na przełomie września w grupie „Jeżyki” oraz października w grupie "Liski" nasze przedszkole odwiedili policjanci. Podczas spotkania dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa w domu i na ulicy, powtórzyły numery alarmowe oraz dowiedziały się jak właściwie reagować w obliczu różnych zagrożeń. Razem z panem policjantem „Jeżyki” wybrały się również na pobliskie skrzyżowanie, aby przećwiczyć właściwe przechodzenie przez przejście dla pieszych. Bez wątpienia dużą atrakcją był radiowóz policyjny, zaparkowany na placu naszego przedszkola. Dzieci mogły go obejrzeć, a najwięcej radości wzbudzało włączanie sygnałów alarmowych. Na pewno była to bardzo cenna lekcja dla przedszkolaków.
GRUPA LISKI
" LISKI W BIBLIOTECE"
W czwartek 23 pażdziernika grupa "Liski" wybrała się na zajęcia czytelnicze do Bibliotedki Publicznej- Filia Osiedle. Przedszkolaki wysłuchały fragmentów książki autorstwa Susanny Isern pt. ,,Puszka w lesie i inne opowiadania o empatii". Te krótkie opowieści uczą dzieci lepiej rozumieć własne i cudze emocje, a także pokazują, dlaczego warto pomagać oraz dzielić się zarówno radościami, jak i smutkami .Czy chodzi o puszkę porzuconą w lesie, w której utknęła stopa, czy o strach przed nieznanym, smutek, nieśmiałość, czy też o radość z odniesionego sukcesu – zawsze warto skorzystać z pomocy i zaoferować ją innym.Czas minął bardzo szybko, na zakończenie spotkania dzieci wykonały drzewko empatii. Bardzo dziękujemy Paniom za ciepłe przyjęcie oraz zorganizowanie zajęć dla naszych przedszkolaków opartych na różnorodnych formach aktywności i ciekawej tematyce.
ODKRYWAMY SZTUKĘ Z PACYNKĄ AGATKĄ
Dnia 21 października odbyły się pierwsze warsztaty kreatywno- plastyczne w grupie "Misie" pt. " Odkrywamy sztukę z pacynką Agatką ". Podczas zajęć dzieci i ich rodzice zapoznali się z wizerunkiem artysty malarza i przedmiotami niezbędnymi w jego pracy oraz sami mogli poczuć się, jak prawdziwi artyści. Głównym celem niniejszych warsztatów było sprzyjanie wszechstronnemu rozwojowi dziecka, poprzez różne zabawy, a przede wszystkim kreatywność plastyczną. Zajęcia były również znakomitą okazją do budowania pozytywnych relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem i innymi uczestnikami warsztatów.
JAK SMAKUJE JESIEŃ? MISIE JUŻ WIEDZĄ- KOMPOTEM JABŁKOWYM
Korzystając z bogactwa darów jesieni dzieci z grupy Misie własnoręcznie przygotowały kompot jabłkowy. Na początku zajęć dzieci miały okazję poznać (za pomocą zmysłów dotyku, węchu i smaku) wszystkie składniki, potrzebne do przygotowania kompotu. Następnie po umyciu rąk i jabłek dzieci przystąpiły do krojenia owoców na mniejsze kawałki, przestrzegając przy tym zasad bezpieczeństwa. Dodaliśmy wodę, aromatyczne goździki, laskę cynamonu, troszkę cukru i wodę. Niestety na degustację trzeba było poczekać do kolejnego dnia, ale było warto. Kompot smakował przepysznie.
ŻABKI Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania przez sztukę, a także jednym z ważnych celów naszego przedszkola. Dlatego też 8 października dzieci z grupy Żabki odwiedziły Osiedlową Bibliotekę. Panie pracujące w bibliotece zapoznały przedszkolaki z bajką pt. „A co jeśli zje mnie wieloryb” i rozmawiały z dziećmi na temat strachu. Książka świetnie opowiada o chłopcu, który zamienia swoje lęki w fascynujące przygody. My również opowiadaliśmy o swoich lękach i szukaliśmy rożnych sposób, aby sobie radzić z ich pokonywaniem. Na zakończenie naszego spotkanie dzieci miały za zadanie w jak najbardziej kolorowy i wesoły sposób pokolorować wieloryba. Przedszkolaki zadowolone wróciły do przedszkola, a Paniom z Biblioteki bardzo dziękuję za zaproszenie.
POZNAJEMY PRACĘ WETERYNARZA
W poniedziałek 06.10.2025r grupa "Liski" wybrała się wizytą do przychodni weterynaryjnej "Ostoja". Celem wizyty było poznanie pracy weterynarza , zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych, a także kształtowanie postaw pozytywnych w stosunku do zwierząt. Przedszkolaki dokładnie obejrzały gabinet weterynaryjny oraz poznały urządzenia i narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Pani weterynarz opowiedziała o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych oraz pokazała jak się bada zwierzęta. Dzielnym pacjentem pani doktor w trakcie naszej wizyty była suczka Dora. Przedszkolaki chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Pani weterynarz podkreśliła konieczność mycia rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły kwiaty oraz podziękowania, a same otrzymały słodki upominek i długopis . Dziękujemy pani doktor Katarzynie Gruszczyk za ciekawe spotkanie .
IDZIE JESIEŃ DARY NIESIE
W minionym tygodniu, grupa Wiewiórki poznała nowa porę roku jaką jest jesień. Spacerując w okolicach, przedszkola dzieci szukały jesiennych darów: kasztanów, żołędzi, liści. Wszystkie znalezione dary jesieni znalazły miejsce w kąciku przyrody. Wiewiórki dowiedziały się również jakie owoce dojrzewają jesienią w sadach i z tych owoców zrobiły pyszny zdrowy soczek jabłkowo - gruszkowy. Dzieci były zachwycone i chętnie kosztowały przygotowany sok.
SPOTKANIE CZYTELNICZE W BIBLIOTECE
Dnia 02.10. 25r dzieci z grupy ,,Jeżyki" wybrały się do Biblioteki Osiedlowej w ramach spotkania czytelniczego. Dzieci wysłuchały opowiadania ,,Jakiego koloru są buziaki'? autorstwa Rocio Bonilla- ciepłej i pełnej humoru historii o dziewczynce Monice, która próbowała odkryć, jaki kolor mają buziaki. Dzięki tej opowieści dzieci uczą się, że emocje są złożone, a buziaki jako wyraz ciepłych uczuć - nie mają jednego koloru. Każdy kolor może być inny, bo niesie inne emocje i pochodzi od innej osoby. Książka stała się punktem wyjścia do rozmowy o emocjach i ich kolorach, a także kreatywnych zabaw i działań plastycznych.
Dziękujemy za zaproszenie i miłe spotkanie Paniom z radością wrócimy po kolejną porcję książkowych przygód!
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
W ramach obchodów Dnia Głośnego Czytania każdą z grup w naszym przedszkolu odwiedził specjalny gość. Zaproszone mamusie naszych przedszkolaków wprowadziły dzieci w magiczny świat literatury, najmłodszą grupę odwiedzała Pani Wicedyrektor, a jedna z najstarszym grup emerytowana nauczycielka naszego przedszkola. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści, przeżywały losy bohaterów i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Takie spotkania są nie tylko okazją do rozwijania wyobraźni i wrażliwości, ale także budują w dzieciach miłość do książek i wspólnego czytania. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za poświęcony czas i piękne czytanie!
TYDZIEŃ O BUDOWANIU RELACJI
Trwa ogólnopolska akcja Tydzień o budowaniu relacji (29.09-03.10). Nasze przedszkole także bierze udział w tej ministerialnej inicjatywie. Głównym jej celem jest rozwijanie prawidłowych wzorców interakcji i kształtowanie bezpiecznego oraz empatycznego środowiska już od najmłodszych lat życia dziecka. Obok domu rodzinnego to w przedszkolu dzieci uczą się na gruncie zabawy rozpoznawać i nazywać emocje oraz budować prawidłowe interakcje z innymi. W tym tygodniu w grupach dzieci 5,6- letnich na zajęciach kładziemy szczególny nacisk na te kwestie. Wczesne kształtowanie kompetencji emocjonalno-społecznych daje szansę na ochronę przed późniejszymi zagrożeniami przemocy rówieśniczej. Przypominamy również, że tematyczne spotkanie dla rodziców w ramach tejże akcji odbędzie się 01.10. o godzinie 15.30 w sali nr
2 naszego przedszkola.
Archiwum Aktualności